Rozdíl mezi bioplastem, bioflexem a akrylem

14.08.2018 | Svět piercingu

Kromě titanových šperků a šperků z chirurgické ocele jsou k sehnání ještě šperky z bioplastu, bioflexu nebo z akrylu. Aby sis snáze vybral, vysvětlíme Ti rozdíl mezi posledními třemi jmenovanými, a popíšeme konkrétní materiály včetně jejich výhod. Věříme, že po jeho přečtení, si u nás vybereš šperk, který Ti bude sedět nejen po estetické stránce, ale bude Ti vyhovovat i po té zdravotní.

Muž s tetováním na krku a piercingy v uchu

Na příklad pro piercingy uší se díky své měkkosti a pružnosti velmi hodí šperky z bioflexu.

Šperky z bioflexu, bioplastu i ty z akrylu jsou nekovové, což je jejich největší výhoda, a to především pro alergiky, jelikož nezpůsobují žádné nežádoucí reakce a všechny tři lze čistit solným roztokem. Náušnice z těchto materiálů jsou vhodné i pokud Tě čeká vyšetření rentgenem nebo magnetickou rezonancí. Jaký je tedy vlastně mezi těmito materiály rozdíl?

Bioplast

Šperky z bioplastu jsou obvykle vyrobené z přírodních materiálu a díky tomu jsou naprosto biokompatibilní. Poměrně často se do něj ale přidávají i nezávadné ropné deriváty používané na příklad v potravinářství. U těchto ozdob je v podstatě nahrazená kovová část šperku, která je v těle. Do ní se místo klasického šroubování nastrčí koncové kuličky nebo hroty. Samotný kovový konec je zastrčen v duté plastové tyčce.

Tyčinky z bioplastu si můžeš nůžkami nebo nožem zkrátit přesně na míru. Nemusíš se tedy bát, že si objednáš špatnou délku, snadno si ji totiž přizpůsobíš přesně podle svých potřeb.

Různé příklady piercingu z bioplastu

Zapínání je opravdu velice snadné, a alergik díky němu vůbec nepřijde do kontaktu s kovem.

Co se týče péče o tyto specifické šperky, je možné je sterilizovat v autoklávu, ale můžeš je i omýt vodou nebo mýdlovým roztokem. Při jejich nákupu je potřeba dát pozor, zda jde skutečně o materiál vyrobený ze zdravotně nezávadných plastů. Není zrovna snadné to ověřit, proto raději tyto šperky nakupujte u vyzkoušených prodejců.

Bioflex

Bioflex je materiálem, který je pro piercing nejvhodnějším, jelikož je nejen zcela biokompatibilní ale i ohebný. Můžete jej sterilizovat v autoklávu i horkovzdušném sterilizátoru. Ozdoby z bioflexu mají stejný princip zapínání jako z bioplastu – pomocí duté tyčinky, a stejně jako i ty z bioplastu si je můžeš zkrátit na libovolnou délku tak, aby Ti přesně seděly.

Ohnutý piercing z bioflexu

Piercingy z bioflexu jsou však měkčí než ty z bioplastu, jsou pružné a ohebné.

Díky své měkkosti jsou velmi vhodné pro piercing úst a jazyka, jelikož jsou šetrné k dásním, a především k zubům. Doporučujeme je také k piercingům chrupavek v uších. Protože jsou velmi ohebné, nedojde tak snadno k bolestivému přeležení chrupavky.

Akryl

Jeho hlavní vlastnosti a výhody jsme zmínili hned na začátku článku. Výhodou akrylátu je lehkost a možnost vyrábět z něj šperky v mnoha barevných variantách a různých stupních průhlednosti.

Náušnice z akrylu doporučujeme pouze do zhojených piercingů, protože se díky svému složení nedají sterilizovat v horkovzdušných ani parních sterilizátorech. Vystavení vysokým teplotám, stejně jako některým dezinfekcím může totiž poškodit jejich povrch.

Různé druhy piercingu z akrylátu

Nevýhodou akrylu je jeho křehkost, používá se proto spíše na výrobu šperků, které mají větší průměr, aby tak snadno nepraskly, jako jsou roztahováky, plugy nebo kuličky.

Líbí se Ti článek? Pak budou Tvoji kamarádi určitě rádi, že se o něj s nimi podělíš.