Jak na píchnutí piercingu doma?

01.04.2019 | Poradna

Nechat si propíchnout nějaké to místo na těle profesionálním piercerem ve studiu něco stojí. Existuje však také poněkud jednodušší (a levnější) možnost a tou je aplikace v domácím prostředí svépomocí – nebo lépe řečeno pomocí šikovného a zručného kamaráda či kamarádky. Ano, i doma je možné píchnout piercing kvalitně, vyžaduje to však dodržení správného postupu a čisté prostředí. Jak tedy na to? To si přiblížíme v dnešním článku.

Hezká mladá dívka s piercingem v uchu a rtu

Hezkým holkám piercing sluší. Uši nebo ret si můžeš pohodlně nechat píchnout i v pohodlí domova.

Propíchnout si kůži doma – to chce kromě základního vybavení také odvahu. Pokud ji máš, mrkni na postup, který Ti rádi předáme a díky kterému předejdeš zbytečným možným rizikům. Ať už se chystáš být tím, kdo si nechá piercing aplikovat, nebo se naopak na chvíli staneš piercerem, věříme, že Ti náš návod pomůže a jednoduše Tě provede jednotlivými kroky tak, aby propíchnutí dopadlo dobře a bylo bezpečné pro obě strany.

Příprava

Bez kvalitní přípravy to nepůjde. Je potřeba navštívit zdravotnické potřeby a nakoupit vše, bez čeho se neobejdeš. Než tedy k aplikaci dojde, udělej si menší seznam:

  • hygienické rukavice
  • kanyla – pokud máš šperk 1,2 mm, kup kanylu 1,6 mm, v případě šperku 1,6 mm kup kanylu 2,2 mm, jde o to, abys šperk pohodlně protáhl
  • dezinfekce – klidně se zeptej, v lékárně i ve zdravotnických potřebách ti rádi poradí vhodnou dezinfekci kůže a dezinfekční gel na ruce
  • ubrousky nebo vatové tampony
  • tužku na oči nebo tekuté oční linky
  • vhodný šperk

K přípravě dále patří dezinfekce šperku. Nový šperk je potřeba vyčistit, než přijde do styku s čerstvou rankou. Hrozila by nepříjemná infekce. Jednoduše ho můžeš vyvařit ve slané vodě, pokud jde o titan nebo chirurgickou ocel, v případě bio plastu nech šperk přes noc v lihu. Nebo si přečti podrobný návod, jak vyčistit nový šperk.

Pokud máš vše nakoupeno, můžeš si nachystat koutek, kde k aplikaci dojde, například v koupelně nebo tam, kde máš dostatek světla a pohodlí. Zde si na čistý stolek nebo podnos vylož čisté vatové tampony pro případ krvácení, zabalenou sterilní kanylu, rukavice, odšroubovaný šperk, kosmetickou tužku na označení místa vpichu a v neposlední řadě dezinfekci.

Kanyla pro aplikaci piercingu

Intravenózní kanylu k aplikaci piercingu seženeš v lékarně nebo zdravotnických potřebách, nezapomeň však koupit správnou velikost.

Aplikace

Všechno je připraveno, za chvíli bude hotovo. Píchnutí piercingu je rychlovka, které není třeba se bát, když dodržíš tato pravidla:

1. Vyznač místo vpichu

Pečlivě si označ tečkou místo, které následně propíchneš. Tento krok by měl být opravdu přesný, aby ozdoba byla přesně tam, kde má být, proto ho nepodceňuj. K označení použij kosmetickou tužku například na oči, nejpřesnější jsou však oční linky ve fixu. Není vhodné používat klasické fixy, které na tělo nepatří.

2. Vydezinfikuj

Opatrně vydezinfikuj část těla, kam piercing budeš aplikovat. V případě potřeby při smazání značky znovu zvýrazni tečku.

3. Čisté ruce

Přestože budeš používat rukavice, dopředu si pořádně umyj ruce. Přece jen později budeš manipulovat i se šperkem a to se často snadněji dělá bez rukavic. Dobré je si připravit i klasický dezinfekční gel na ruce.

4. Příprava

Nyní můžeš z jedné strany otevřít obal s kanylou a poté si nasadit gumové rukavice. V tuto chvíli jsi připraven na samotnou aplikaci.

5. Aplikace

V klidu a v pohodě – jdeme na to. Vyjmi sterilní kanylu z obalu a sundej krytku. Teď můžeš přejít k propíchnutí požadovaného místa. Aplikaci by měl vždy provádět soustředěný a klidný člověk. Není to závod, nemusíš jednat příliš rychle, ale ani příliš pomalu. Kanylou propíchni požadovaný bod. Aplikace by měla být rázná, ale ne zbrklá, aby nedošlo k tomu, že se netrefíš.

6. Drén

Propíchnuto máme, přejdi k vyndání kanyly z ranky, v bodu vpichu tak zůstane pouze drén, který je součástí kanyly.

7. Šperk

Z požadované strany drénu, většinou zadní, zaveď šperk. Ten jednoduše zastrčíš do trubičky a následně zepředu drén vytáhneš, v rance tak zůstane pouze ozdoba, která tam být má. Šperk pečlivě zašroubuj, krok vyžaduje zručnost, aby později nedošlo ke ztrátě – čerstvá ranka totiž velmi rychle zarůstá.

8. Závěr

Gratulujeme, je to tam! Na závěr vatovými tampony a dezinfekcí otři případnou krev. Další průběh hojení a správné péče o čerstvě propíchnuté místo je už samostatná kapitola.

Aplikace piercingu Madona

Piercing nad rtem tzv. Madonna patří mezi ty, které šikovné ručky zvládnout píchnout doma. Aplikuje se však zevnitř ven, proto je dobře být pečlivý a klidný, abys trefil označený bod.

Takhle ne

Přestože aplikace piercingu doma vypadá snadně, jsou místa, která si doma píchnout můžeš a která rozhodně ne:

DOMA ANO

  • propíchnutí ušního lalůčku, propíchnutí rtu, propíchnutí nosu

DOMA NE

  • propíchnutí ušní chrupavky, propíchnutí obočí, propíchnutí nosového kořene či přepážky, propíchnutí brady, propíchnutí uzdičky, propíchnutí jazyka, propíchnutí bradavek, propíchnutí pupíku a intimních partií, propíchnutí líc

Jsou zkrátka místa na těle, kde bys kvůli ušetření pár stovek mohl způsobit sobě nebo někomu dalšímu zbytečné komplikace. Proč některá místa k aplikaci nedoporučujeme? Jde o různé nervy, které bys jako nezkušený mohl poškodit a to i nevratně. Některé části těla jsou pro piercing složitější a proto je důležité svěřit se zkušenému piercerovi. Tyto části jsou pro domácí aplikaci piercingu tabu.

Měj na paměti, že co se týče našeho názoru na aplikaci piercingu doma svépomocí, vždy se Ti to budeme snažit rozmluvit. Tímto článkem rozhodně nikoho nenabádáme k tomu, aby si piercing aplikoval sám. Chtěli jsme pouze předat naše osobní zkušenosti pro Ty, kteří se na své vlastní riziko rozhodnou aplikaci svépomocí podstoupit a nepřebíráme za ni žádnou zodpovědnost. Jedná se o "nebezpečný" zákrok, ke kterému je potřeba dostatek odbornosti. Té bude mít zkušený piercing, nebo lékař vždycky více. Přečti si o tom v našem článku, kde porovnáváme právě všechny možnosti, zda se nechat píchnout od piercera, lékaře, nebo svépomocí.

Líbí se Ti článek? Pak budou Tvoji kamarádi určitě rádi, že se o něj s nimi podělíš.