Jak správně pečovat o čerstvě propíchnuté místo?

13.09.2018 | Poradna

Není piercing jako piercing – a právě proto se jednotlivá místa také odlišně hojí. Pokud jsi se tedy rozhodl nechat si aplikovat piercingový šperk, propíchnutím místa v salonu to zdaleka nekončí. O čerstvou ranku je potřeba správně pečovat. Správné čištění a péče pomáhají urychlit hojící proces a co si budeme povídat – čím dříve zahojeno, tím větší pohodlí a tím estetičtěji piercing vypadá. A proto sis ho taky nechal píchnout, no ne?

Břicho dívky s piercingem v pupíku při západu slunce

Piercing pupíku je oblíbený zejména u něžného pohlaví. Po čerstvě píchnutém pupíku nezapomeň, že koupání a solárium je do zahojení tabu.

Péče o čerstvý piercing má hned několik obecných zásad, ty se mohou lišit podle místa vpichu. Těžko si ústa s novým šperkem v jazyku vymydlíme antibakteriálním mýdlem, ale to je asi jasné. Jak tedy na to?

Zarostlý a fousatý muž v s piercingem v nose septum

Septum je moderní piercing, který nesluší každému. I ten potřeba po čerstvém propíchnutí opatrně dezinfikovat.

Hygiena

Zásada číslo jedna a samozřejmě ta nejdůležitější je hygiena. Čistit minimálně dvakrát denně by mělo být samozřejmostí. Jaký prostředek můžeš použít? Nejjednodušší možnost je staré dobré antibakteriální mýdlo z lékárny, hojení urychlí také speciální prostředky pro dezinfekci piercingu, které můžeš většinou zakoupit přímo v salonu nebo ve specializovaných prodejnách a e-shopech. Výběr je na Tobě, nečisti však ranku více než třikrát denně, zbytečně bys místo dráždil. Pozor si dej na dezinfekce obsahující alkohol, tak bys ranku příliš vysušoval. Vždy po omytí antibakteriálním mýdlem použij solný roztok. Ten vytvoříš spojením panáku nejlépe převařené vody a dvěmi špetkami mořské soli. Propíchnuté místo můžeš na minutu až dvě ponořit nebo omývat. Roztok Tvůj piercing dočistí a jemně rozmočí případné stroupky a nečistoty. Podrobnější informace si přečti ve článku Jak vyčistit piercing.

Mytí rukou dezifekčním mýdlem

Před samotným čištěním nového piercingu si vydezinfikuj ruce.

Stroupky

Pokud v místě aplikace šperku dojde k výskytu drobných stroupků nebo krust, neboj – je to dobré znamení. V podstatě se vše hojí tak, jak má. Po dezinfekci a omytí slanou vodou je možné stroupky jemně a opatrně odstranit pomocí vatové tyčinky. Pokud se Ti bude zdát okolí šperku příliš suché, můžeš místo opatrně namazat panthenolem nebo konopnou mastí.

Vatové tyčinky na čištění uší

Stroupky v okolí šperku můžeš jemně odstranit pomocí vatových tyčinek namočených v dezinfekci.

Čemu se vyvarovat

Sportuješ nebo rád navštěvuješ saunu nebo bazén? Po čerstvé aplikaci si alespoň dva týdny dejte pauzu. Pot a teplo by rance také příliš neprospěly. Stejně tak se na chvíli vyvaruj soláriu. Dej si pozor na těsné oblečení v okolí šperku, které by mohlo ranku zbytečně dráždit. Pomalu si zvykej na nový šperk a opatrně na klasické zádrhely o oblečení nebo třeba mycí houbu.

Kdy se péče liší

Zvolil sis piercing jazyka nebo genitálií? Tady se může starost o ranky lišit. Piercing jazyka jednoduše dezinfikuj ústní dezinfekcí nebo vodou, u genitálu si ideálně pořiď speciální prostředek, který nenaruší ph.

Dívka vyplazující jazyk s piercingem v jazyku a nose

Piercing jazyka je super, je však dobré ho dezinfikovat po každém jídle. Kup si ústní dezinfekci nebo ústní vodu do tašky.

Co se týče hojení, každý jsme jiný, takže tabulky a statistiky nefungují pro každého. Buď trpělivý a brzy si užiješ čistý a pěkný piercing. Nebo ještě nemáš dost? Nový šperk si nech aplikovat nejlépe až po zahojení staršího piercingu.

Líbí se Ti článek? Pak budou Tvoji kamarádi určitě rádi, že se o něj s nimi podělíš.