Hnisání nového i staršího piercingu

20.02.2019 | Poradna

O nový piercing je potřeba se správně starat, správně čistit a tím předcházet případným zdravotním problémům. Pokud se péče zanedbá, nemusí to dopadnout dvakrát dobře. Chceš se dozvědět, jak piercing ošetřit v případě, že začne ranka hnisat, a kdy raději navštívit lékaře? Tak čti dál…

Odborná aplikace piercing do jazyka

Propíchnutí jakékoliv části těla je teprve začátek ozdobení se.

Co je tedy normální?

Pokud máš piercing teprve týden, tak jde stále o čerstvou ránu. Co všechno se tedy může dít a je to stále v mezích „normálnosti“?

Okolí nového piercu může být lehce zarudlé, nateklé a podrážděné. Zároveň je samozřejmě zvýšená citlivost v okolí rány, která v průběhu hojení může svědět. Z piercingu se také vylučuje výpotek, který je složen z krevní plazmy, lymfy a mrtvých buněk. Výpotek má bílou až nažloutlou barvu a má tekutou, lehce hustou konzistenci. Pod kuličkou (nebo hrotem, či jiným ukončením piercingu) tvoří strup. Ačkoliv to může vypadat příšerně, i toto je naprosto normální.

Vatové tyčinky na čištění uší

Dál si piercing čisti jako doposud, stroupky opatrně odstraňuj vatovou tyčinkou a není žádný důvod k panice.

Na co si dávat pozor

Pokud máš piercing déle než pár dní, zarudnutí by mělo postupně mizet. Pokud nemizí, nebo se naopak zarudnutí zhoršuje, je možné že se Ti do rány dostal zánět. To samé platí pro případný déletrvající otok. Zároveň je potřeba všímat si hnisu, který je hustější než lymfa a má jinou barvu. Pokud je hnis zatím „jen“ bílý, věnuj více času péči o nový piercing a hygieně-mytí rukou, kterými se piercu určitě dotýkáš atp. Ovšem ve chvíli, kdy je hnis spíše do žluta nebo do zelena, jde o silnější zánět a může být za potřebí navštívit lékaře a pomoci si k vyléčení antibiotiky.

Pokud propíchnutá část těla přestane být funkční tak, jak jsi zvyklý, na příklad ztratí cit, tak je také něco v nepořádku. Všechny uvedené problémy je vhodné konzultovat s lékařem. Rozhodně se nejedná o běžnou reakci na piercing.

Proč se to stalo?

Jednou z nejčastějších příčin hnisání nově propíchnutého piercingu (nebo při natržení staršího piercu, případně roztahovaného ucha) bývá nedostatečná péče a čištění. V těsném závěsu je zanesení infekce rukama nebo oblečením. S novým nebo natrženým piercingem si určitě nehraj, ani za něj netahej.

Pokud si nový vpich čistíš přehnaně často, může se rána vysušit a díky tomu zrudnout. Nový piercing stačí ošetřovat 2 - 3x denně, na příklad ráno a večer a dost. Dalším možným důvodem zarudnutí může být alergická reakce na použitou desinfekci nebo na materiál, ze kterého je šperk vyroben, která se může projevit i pícháním, pálením, nebo drobnými puchýřky. V tomto případě je potřeba změnit desinfekci. Všechny piercingy kromě těch v obličeji si můžeš velice snadno podráždit díky tření oblečení. Pokud se navíc jedná o piercing umístěný v ohybu kůže, je o to víc choulostivější. Nový piercing může začít hnisat i díky nevhodnému umístění – špatná hloubka, případně úhel.

Co dělat, pokud piercing začne hnisat

Pokud se Ti do piercingu dostala infekce, rozhodně nevyndávej šperk!!! Dokud ho v místě vpichu necháš, hnis má kudy odtékat. Ve chvíli, kdy se šperk vyndá, oba východy z rány se zatáhnou, a z infekce by začal vznikat absces. Okolní tkáň by ztvrdla, zrudla, natekla a rána po piercingu by vypadala v podstatě jako velký „beďar“.

Abces na nose

Absces může být velmi bolestivou záležitostí a často končí chirurgickým zákrokem.

Pokud rána hodně nateče a šperk v ní budeš mít absolutně natěsno, hnis také nebude mít kudy odtékat a může taktéž vzniknout absces. V tomto případě z vlastní zkušenosti doporučuji místo ledovat. Pokud to nepomůže, vyměň si šperk za tenčí, díky tomu bude mít hnis opět kudy odtéct. Případně použij delší tyčku, aby se kvůli otoku tolik nedráždila okolní tkáň. V extrémních situacích je nutná návštěva lékaře, který skalpelem absces nařízne, a Tebe poté přeléčí antibiotiky.

Hojení můžeš pomoci i zobáním vitamínových doplňků obsahujících vitamín C a zinek.

Jak tedy hojení pomoci?

Rozhodně si vpich nečisti peroxidem ani alkoholem, zbytečně moc vysušují pokožku a tím se zpomaluje hojení. Jak už jsem psala, nepřeháněj to s čištěním, stačí 2x denně. Na hojící se piercing určitě nedoporučuji jakékoliv mastičky a krémy. Po namazání nemůže rána dostatečně dýchat a na zbytky masti se lepí částečky prachu a špíny. Ze stejného důvodu si ránu ani nepřelepuj-opět by došlo k zamezení cirkulace vzduchu, rána by se zapařila a Tobě by se jen přihoršilo. Místo toho zkus domácí solný roztok-ve čtvrt litru teplé vody rozpusť jednu lžičku mořské soli a z této směsi si dej na ránu na 1O minut obklad. Můžeš opakovat 2-3x denně. Určitě není od věci zkusit odvar z heřmánku, který se dá koupit v lékárně i v některých drogeriích a běžných obchodech. Stačí ho trochu nasypat do hrnku, zalít vroucí vodou a potírat s ním ránu.

Určitě se vyhni napuštěné vaně, bazénu, řece, prostě jakémukoliv koupání. To samé platí i pro saunu a solárko.

Nemocná žena s bolestí hlavy

Špatně provedený piercing nebo nedostatečná péče může skončit horečkami, návštěvou lékaře a antibiotiky.

Líbí se Ti článek? Pak budou Tvoji kamarádi určitě rádi, že se o něj s nimi podělíš.